Redakcja portalu "Kawka-Herbatka".
- kawka-herbatka.pl
"Włoskie espresso" to hasło znane miłośnikom kawy na całym świecie. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak się ją przygotowuje? Jakich zasad musimy przestrzegać, aby nazwać ją espresso? Dziś przedstawię Wam niesławną kawę ? ?? ?
Angelo Moriondo przypisuje się stworzenie pierwszego ekspresu do kawy w 1884 roku. Luigi Bezzera, mediolański inżynier, udoskonalił maszynę 17 lat później, w 1901 roku. To właśnie wtedy powstały ekspresy do kawy, których używamy dzisiaj.
Espresso pochodzi od włoskiego słowa "espressivo", które oznacza czysty, wyraźny. Doskonale oddaje to, czym jest espresso - gęstą, skoncentrowaną kawą, która jest niezbędna. Kawy przelewowe są lżejsze i mają mniej ciała (cielistości), a czasem nawet smakują jak herbata (klarowna). Espresso to zupełnie inne doświadczenie. Dobrze przygotowane espresso ma lepkość zbliżoną do podgrzanego miodu. Wynika to z faktu, że ilość wody potrzebnej do przygotowania espresso jest stosunkowo niewielka w porównaniu do ilości kawy (25-30 ml/6,5-7 g). Kawa do espresso jest drobniej mielona w porównaniu do kawy przelewowej, a woda przepływa przez nią pod ciśnieniem 9 barów. Oznacza to, że nawet jeśli kawa ma kontakt z wodą tylko przez krótki czas (25 sekund), kawa nadal uzyskuje z niej dużo smaku. To właśnie sprawia, że espresso jest tak wyjątkowe.
Poniżej znajdują się najważniejsze elementy do przygotowania włoskiego espresso:
Po upewnieniu się, że wszystkie czynniki, które wpłyną na rodzaj otrzymanego espresso, zostały uwzględnione, możemy przejść do procesu parzenia. Wymaga on dużej intuicji, doświadczenia i wyczucia. Podczas parzenia możemy napotkać sprzeczności, takie jak nadmierna lub niedostateczna ekstrakcja.
Nadekstrakcja występuje, gdy woda zbyt szybko przepływa przez kawę, którą przygotowaliśmy w naszym portafiltrze. Wizualnie jest to jasny, intensywny strumień naparu, który wypływa z ekspresu do filiżanki. Na zjawisko to mają wpływ następujące czynniki:
Nadmierna ekstrakcja to powolny, nierówny przepływ wody przez kawę. Powoduje to kapanie naparu do filiżanki i sprawia, że uzyskanie określonej ilości kawy zajmuje więcej czasu. Na przykład, uzyskanie 25 ml w filiżance zajmuje 45 sekund. Jest to przeciwieństwo subekstrakcji. Działa to w drugą stronę. Najczęstsze przyczyny to:
Prawidłowe parzenie tradycyjnego espresso charakteryzuje się kilkoma cechami.
Jak widać, aby zaparzyć dobre włoskie espresso, należy zbliżyć się do "złotego środka", czyli zestawu parametrów parzenia naparu.
Ważne jest, aby dbać o wszystkie elementy związane z przygotowaniem i serwowaniem espresso. Dotyczy to zarówno ekspresu do kawy, jak i młynka. Ważne jest, aby regularnie je czyścić, aby pozostały wydajne. Jeśli nie będziemy czyścić młynka, zmielona kawa w końcu osadzi się na jego elementach, zwłaszcza na żarnach. Wpłynie to na jakość i ilość zmielonej kawy. Bariści są znani z dbałości o szczegóły i czystość sprzętu. Powinniśmy przyjąć te nawyki również w domu, aby naśladować najlepszych. Możemy przedłużyć żywotność naszego sprzętu, stosując specjalnie opracowane środki czyszczące. Przygotowana przez nas kawa będzie również smaczniejsza.
Możemy również cieszyć się tak zwanym "nowoczesnym espresso", które wraz z trzecią falą wkracza do europejskich kawiarni. Przygotowując je łamiemy zasady włoskiego espresso. Jest to bardzo obszerny i ciekawy temat, który zgłębimy w naszym kolejnym artykule. ?? ?
- kawka-herbatka.pl
Zapraszamy na stronę internetową kawka-herbatka.pl, gdzie znajdziesz obszerną gamę wiedzy na temat kawy, herbaty oraz sztuki przygotowywania tych naparów. Dowiesz się o różnych rodzajach kaw i herbat, technikach zaparzania, a także cennych poradach dotyczących baristyki. Odkryj z nami świat aromatycznych napojów i podnieś swój poziom wiedzy na temat kulinarnych rytuałów związanych z kawą i herbatą.