Redakcja portalu "Kawka-Herbatka".
- kawka-herbatka.pl
Aeropress to urządzenie, które pozwala przygotować kawę w zupełnie inny sposób. W 2005 roku Alan Adler, człowiek odpowiedzialny również za wynalezienie frisbee, wynalazł aeropress w USA. Aeropress na pierwszy rzut oka wygląda jak duża strzykawka. Wykonany jest głównie z tworzywa sztucznego, dzięki czemu jest bardzo wytrzymały. To sprawia, że jest to idealne urządzenie do parzenia w terenie (góry, lasy, plaże, łąki), czyli idealnie nadaje się tam, gdzie Twój ekspres do kawy byłby trudny w transporcie ;-). Zestaw zawiera: tłoczek, mieszadełko (sitko), miarkę (łyżeczkę) oraz papierowe filtry. Potrzebujemy tylko zmielonej kawy (najlepiej świeżej przed zaparzeniem) i gorącej wody (nie wrzącej).
Aeropress to urządzenie, które mimo niepozornego wyglądu, potrafi "wyciągnąć", czyli wydobyć z kawy maksimum jej możliwości. Ważne jest jednak, aby nie popełniać błędów w procesie przygotowania, ponieważ może to doprowadzić do utraty jakości kawy.
Kawę w aeropressie można przygotować na dwa sposoby: klasyczny lub odwrócony. W tym wpisie pokażemy, jak używać metody odwróconej do parzenia kawy za pomocą aeropressu.
Pierwszym krokiem w parzeniu kawy jest jej przygotowanie. Zalecamy zmielenie ziaren kawy przed zaparzeniem. Do aeropressu idealnie nadają się kawy specjalne, takie jak jasno palone ziarna arabik single origin. Urządzenie to nie jest jednak przeznaczone wyłącznie do takich kaw. Ciemno palone kawy i mieszanki kaw mogą być również przygotowywane przy użyciu tej metody.
Do parzenia użyliśmy kawy Colombia Huila z palarni Butterworth and Son.
Aeropress wymaga od 7 do 9 gramów kawy na 100 ml wody. W naszym przypadku było to 18 g/250 ml.
Używając aeropressu nie mamy problemu z zatykaniem się filtra, jak ma to miejsce w przypadku drippera czy syfonu. Dzieje się tak, ponieważ wywieramy nacisk na tłok, co pomaga wodzie przejść przez filtr i kawę prosto do naczynia. Dlatego też w aeropressie mielimy kawę drobniej niż w dripperze czy syfonie.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie aeropressu do parzenia. Papierowy filtr zalewamy gorącą wodą i umieszczamy w sitku. Wyeliminuje to ryzyko pojawienia się posmaku papieru w kawie. Zalany filtr papierowy dobrze przylega do sitka, a jego pory są otwarte, co ułatwia odcedzanie. Wylej wodę, która została użyta do przelania filtra. Nie będzie ona potrzebna na kolejnych etapach parzenia kawy.
Możesz również zalać aeropress gorącą wodą z kranu przed zaparzeniem kawy, aby ją podgrzać i uniknąć gwałtownego spadku temperatury wody po rozpoczęciu parzenia.
Następnie ostrożnie wsyp fusy do aeropressu. Do wsypania kawy można użyć lejka. ? ?? ?
Ważne jest, aby zwracać uwagę na temperaturę wody. Ważne jest, aby nie zalewać kawy wrzątkiem. Jeśli nie posiadasz termometru, najlepiej odczekaj 1-2 minuty, aż woda ostygnie, zanim zalejesz nią kawę. Możesz eksperymentować z temperaturą wody podczas parzenia kawy w aeropressie, jeśli posiadasz termometr cyfrowy. Temperatura wody powinna wynosić 85-95 C. Warto jednak eksperymentować z niższymi temperaturami lub wydłużyć czas parzenia.
Jeśli mamy już wodę o odpowiedniej temperaturze (w naszym przypadku było to 86 C nie mylić ze 100 C? ??? Teraz możemy przystąpić do parzenia kawy. Wlewamy 50 ml wody i czekamy 25-30 sekund, aby wykonać preinfuzję. Kawa wchłania wodę, uwalnia się dwutlenek węgla i można zaobserwować charakterystyczne puffing (puchnięcie) kawy. Jest to również oznaka świeżości. Aromaty są uwalniane i po raz pierwszy możemy poczuć mokry zapach.
Następnie, wykonując okrężne ruchy, dolej wody do pełna. Będzie to około 250-280 ml, łącznie z wodą użytą do preinfuzji, w zależności od tego, jak głęboko wcisnęliśmy tłok.
Zakręcamy i zakładamy na sitko przelane filtry i czekamy 90-120 sekund od momentu pierwszego kontaktu kawy z wodą (początek nalewania pierwszej porcji wody do preinfuzji).
Po upływie tego czasu rozkręcamy aeropress, umieszczamy go w kubku, szklance lub innym naczyniu, do którego chcemy otrzymać kawę i rozpoczynamy prasowanie. Jeśli sitko aeropressu nie mieści się w kubku lub szklance, można użyć lejka adaptera, który pomoże je dopasować. Tak było w naszym przypadku.
Wyciskanie odbywa się cicho i równomiernie. Nie trzeba używać nadmiernej siły. W momencie, gdy usłyszymy charakterystyczny syk, wiemy, że wycisnęliśmy wystarczającą ilość wody.
Przed nalaniem kawy do filiżanki warto ją zamieszać. Potem można już tylko delektować się kawą. W naszym przypadku kawa była cytrusowa i soczysta. Jest tak dobra, że zbrodnią byłoby dodanie do niej cukru lub mleka. ;- )
- kawka-herbatka.pl
Zapraszamy na stronę internetową kawka-herbatka.pl, gdzie znajdziesz obszerną gamę wiedzy na temat kawy, herbaty oraz sztuki przygotowywania tych naparów. Dowiesz się o różnych rodzajach kaw i herbat, technikach zaparzania, a także cennych poradach dotyczących baristyki. Odkryj z nami świat aromatycznych napojów i podnieś swój poziom wiedzy na temat kulinarnych rytuałów związanych z kawą i herbatą.