A co z mlekiem w kawie? Poproszę idealnie spienioną kawę!

Co łączy cappuccino, latte macchiato i flat whites? Nie tylko doskonałe espresso, ale także mleko. Nie byle jakie mleko, ale idealnie spienione!

Jak sprawić, by pianka w cappuccino była puszysta, flat-white płaska, a latte macarchiato idealnie rozwarstwione? Postaram się pokrótce wyjaśnić, na czym tak naprawdę polega sekret "idealnie spienionego mleka".

Do spieniania mleka w ekspresie przyda się kubek do spieniania mleka ze stali nierdzewnej. Ma on szerokie dno, węższą górę i wydłużony dzióbek, dzięki któremu możemy łatwo kontrolować wypływ mleka. Wielkość dzbanka do spieniania mleka zależy od użytkownika. Do dużego cappuccino wystarczy dzbanek nieco mniejszy niż 0,35 litra. Należy jednak pamiętać, że rozmiar dzbanka powinien być dopasowany do mocy ekspresu. Im mniejszy dzbanek, tym niższa moc. Przejdźmy teraz do mleka. Najlepiej używać zimnego, świeżego mleka o dość wysokiej zawartości białka. Doskonale się spieni i uzyskasz gęstą pianę, która przypomina jogurt. Dlaczego nie niskotłuszczowy nabiał? Spowoduje to, że piana będzie sztywna i sucha, z wieloma widocznymi pęcherzykami powietrza. Nie będziemy w stanie poczuć pełnego smaku kawy.

Bardzo ważna jest również temperatura mleka. Nie powinna ona przekraczać 70 stopni Celsjusza. Uwielbiam kawę z mlekiem, ale w kawiarniach często serwuje mi się mleko niemal przegotowane. Rezultatem jest mleko bez smaku, bez słodyczy laktozy. To bardzo nieprzyjemne doświadczenie. Termometr kuchenny przydaje się na początku nauki, ale z czasem staje się uciążliwy. Dodatkowe mycie i problemy ze spienianiem? Zacznij od wyczuwania temperatury palcami. Jest to bardzo proste. Gdy osiągniemy 60-70°, opuszki naszych palców zaczną się pienić. Temperatura 30° jest zbliżona do temperatury ciała. Jest to wyraźny znak, aby przerwać podgrzewanie.

Teksturowanie mleka Spienianie mleka to trudna sztuka, na którą często wpływają drobne szczegóły. Oto krótki przewodnik po spienianiu mleka, który, mam nadzieję, pomoże przygotować ulubioną kawę na najwyższym poziomie. 1. Wlej zimne mleko do dzbanka, mniej więcej poniżej dzióbka. 2. Zanurzamy dyszę w mleku na około 0,5-1 cm, odkręcamy zawór pary i napowietrzamy. Ilość pompowanego mleka zależy od rodzaju przygotowywanej kawy. Dobrym przykładem jest latte. Zwiększamy objętość o około 30%. Latte Macchiato: zwiększamy objętość prawie dwukrotnie. Tę kawę podaje się w wysokich szklankach z warstwą pianki o grubości około 3 cm. Cappuccino z mlekiem zwiększa swoją objętość o około 50%. Kawa powinna być gęsta i zwarta z pianką o grubości 1-2 cm. Flat white to kawa, która nie powinna mieć pianki. Delikatnie wlewamy mleko, aby było jak najbardziej satynowe. Po około 5 sekundach umieszczamy dyszę około 1 cm od krawędzi i wprawiamy mleko w ruch wirowy, jednocześnie operując dzbankiem. Spowoduje to wypolerowanie mleka i podgrzanie go do temperatury 60-70 stopni Celsjusza. Jeśli wypuścimy zbyt mało pary lub umieścimy dyszę zbyt głęboko, zaalarmuje nas nieprzyjemny hałas. Po podgrzaniu mleka stukamy kilka razy dzbankiem o stół i ręcznie wlewamy mleko do wiru. Pozwoli to usunąć pęcherzyki powietrza i wygładzić piankę. Jak wspomniałem wcześniej, idealnie spieniony nabiał powinien mieć gładką konsystencję bez widocznych pęcherzyków powietrza.

Pamiętaj, aby po każdym spienianiu wyczyścić dyszę wilgotną szmatką. Możesz również wypuścić trochę pary, aby uniknąć zatkania otworów lub kożucha. ??? (Nie lubimy tego).

Mamy idealne espresso i mleko spienione do perfekcji. Teraz możemy napełnić naszą ulubioną filiżankę. Możemy wlewać mleko w różnych kierunkach. Uwielbiam sztukę malowania kawy, znaną również jako Latte Art. Mam nadzieję, że w następnym artykule uda mi się pokazać kilka ciekawych trików, które sprawią, że kawa będzie smakować i wyglądać jeszcze lepiej.

Autor

Redakcja portalu "Kawka-Herbatka".

- kawka-herbatka.pl