Jak zaparzyć herbatę?

W wielu domach herbata jest najpopularniejszym napojem, zaraz za nią plasuje się kawa i zwykła woda. Niektórzy z nas nie zdają sobie sprawy z wielu korzyści płynących z regularnego picia herbaty. W sklepach dostępnych jest wiele różnych rodzajów herbat. Różnią się one nie tylko smakiem, aromatem czy wyglądem, ale także sposobem przygotowania. Przetwarzanie i zbieranie liści herbaty wpływa na smak w naszej filiżance, ale ważne jest również prawidłowe parzenie. Pierwsze dwa kroki to zakup dobrej jakości herbaty i odpowiednie jej przechowywanie. Trzecim krokiem jest przestrzeganie określonych zasad parzenia herbaty.

Spróbuj zaparzyć zieloną herbatę w temperaturze 70 i 90 stopni, aby lepiej zrozumieć, że każda herbata wymaga innego podejścia. Każdy będzie w stanie poczuć różnicę po ich spróbowaniu. Która z nich smakuje lepiej? Która została zaparzona zgodnie z instrukcją? ?? ?

Dobre źródło wody jest niezbędne

Woda jest głównym składnikiem herbaty, podobnie jak w przypadku kawy. Jej jakość jest zatem niezwykle ważna. Woda odpowiednia do parzenia herbaty powinna być miękka. Powinna zawierać niewielką ilość soli mineralnych (głównie magnezu i wapnia).

Herbatę można parzyć w twardej wodzie, ale tylko w niektórych regionach, takich jak Assam, ze względu na jej wysoką ekstraktywność. Do parzenia herbaty w twardej wodzie należy użyć większej ilości suszu. Należy również parzyć herbatę przez dłuższy czas.

Należy również wziąć pod uwagę świeżość wody. Świeża woda jest najlepsza do parzenia herbaty. Powinna być gotowana tylko raz. Podczas gotowania woda traci tlen, który jest niezbędny dla dobrej herbaty. Kolejne gotowanie wody pozbawi ją tej cennej substancji.

Temperatura wrzenia wody

Temperatura wody jest różna dla każdego rodzaju i gatunku. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, że woda nigdy nie powinna być przegotowana.

Gotowanie wody składa się z trzech etapów.

Pierwszym etapem jest usunięcie pęcherzyków powietrza ze ścianek i dna.

W drugim etapie pęcherzyki powietrza unoszą się, powodując, że woda staje się lekko mętna lub nawet biała. Ten etap jest krótki i szybko przechodzi do następnego. Jest to etap, w którym kończymy gotowanie wody.

- Trzeci etap to burzliwe i intensywne gotowanie, które nie jest pożądane podczas gotowania wody na herbatę.

Przegotowana woda może znacznie wpłynąć na smak herbaty. Bez dużej ilości tlenu dodaje twardości wodzie i zmniejsza jej smak. Z kolei niedogotowana woda zmniejsza ekstraktywność herbaty, ale nie wpływa na jej smak.

Sposób parzenia konkretnego rodzaju lub gatunku herbaty (temperatura wody), zależy przede wszystkim od stopnia fermentacji liści. Herbaty czerwone i czarne parzymy w różnych temperaturach. w innej temperaturze. Poniżej znajduje się wykres, który pokazuje, jakiej temperatury powinniśmy używać do parzenia konkretnego rodzaju herbaty. Na opakowaniach herbat często można znaleźć informacje o temperaturze, w jakiej powinniśmy parzyć naszą herbatę.

Rodzaje herbat Temperatura parzenia
Zielona herbata 60-85 stopni
Czarna herbata 96 stopni
Czerwona herbata 96 stopni
Herbata Darjeeling 96 stopni
Herbata oolong 90 - 96 stopni
Herbata Rooibos 96 stopni
Biała herbata 75 - 85 stopni

Ile suszu herbacianego potrzeba do przygotowania dobrej herbaty?

Ilość suszonych liści, których używamy do parzenia herbaty, decyduje o jej smaku. Używaj 1-2 gramów suszu na 100 ml wody. W przypadku parzenia herbaty w dużych czajnikach, dobrym pomysłem jest wsypanie jednej łyżeczki więcej.

Czas parzenia herbaty

Czas parzenia jest kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na smak herbaty. Czas parzenia zależy od rodzaju i temperatury herbaty.

Napary mogą mieć różny wpływ na organizm w zależności od rodzaju herbaty i czasu parzenia. Ogólnie rzecz biorąc, herbata parzona w ciągu pierwszych trzech minut ma działanie pobudzające, podczas gdy związki garbnikowe, zwłaszcza tanina, są uwalniane w kolejnych minutach, co ma działanie uspokajające. Goryczka herbaty jest często wynikiem długiego parzenia. Poniżej znajduje się tabela z zalecanym czasem parzenia dla każdego rodzaju herbaty.

Rodzaje herbaty Czas parzenia
Zielona herbata 1 - 3 minuty
Czarna herbata 2 - 3 minuty
Czerwona herbata 1 - 3 minuty
Herbata Darjeeling 2 - 3 minuty
Herbata Oolong 1 - 3 minuty
Herbata Rooibos 3 - 5 minut
Biała herbata 2 - 5 minut

Jak przygotować herbatę? Krótko o przydatnych akcesoriach

Termometr to pierwsze i najważniejsze narzędzie potrzebne podczas parzenia herbaty. Wspominałem już jak ważna jest temperatura, więc nie będę się powtarzał.

Czajniczki i zaparzacze do herbaty pozwalają idealnie rozwinąć się smakom i aromatom herbaty. Pamiętaj, aby podgrzać zaparzacz przed wlaniem do niego herbaty. Ważny jest również rozmiar i kształt naczynia. Powinny one pozwalać na łatwe rozwinięcie się liści.

Herbata parzona w dzbanku powinna być podawana w porcelanowej filiżance. Ładne filiżanki wykonane z grubego materiału zapewnią idealną oprawę dla dobrej herbaty.

Krótko mówiąc, aby zaparzyć dobrą herbatę, potrzebujemy dobrej jakości liści herbaty i podstawowej wiedzy.

Autor

Redakcja portalu "Kawka-Herbatka".

- kawka-herbatka.pl