Jak przechowywać kawę?

Na pyszny smak i aromat kawy wpływa wiele czynników. Na niektóre z tych czynników mamy mniejszy lub większy wpływ, na inne nie. Nie możemy kontrolować stopnia palenia czy obróbki kawy, ale możemy wpływać na jeden bardzo ważny aspekt, a mianowicie świeżość. Każda kawa ma swój okres przydatności do spożycia, ponieważ jest produktem spożywczym. Im świeższa kawa, tym silniejszy aromat i świeższy smak. Taka kawa jest lepsza. Możemy spowolnić proces psucia się kawy, ale nie możemy go zatrzymać. W tym artykule dowiesz się, jak przechowywać kawę, aby zachować jej świeżość.

Co powoduje, że kawa traci świeżość?

Aby wiedzieć, jak skutecznie walczyć z tym problemem, musimy najpierw poznać jego przyczynę. Szybka utrata świeżości ulubionej kawy jest spowodowana wieloma czynnikami.Wilgoć: Kawa łatwo wchłania wilgoć. Przechowuj ją z dala od urządzeń takich jak kuchenka, które wytwarzają wilgoć.

  • Kontakt z powietrzem: Jeśli chcemy cieszyć się smakiem kawy jak najdłużej, ważne jest, aby była ona chroniona przed świeżym powietrzem. Jeśli nie posiadasz opakowania kawy z zamknięciem strunowym, zamiast niego możesz użyć spinaczy biurowych lub klipsów.
  • Światło słoneczne - aby zapobiec uszkodzeniu kawy przez światło słoneczne, należy przechowywać ją w nieprzezroczystym opakowaniu w ciemnym miejscu, takim jak szuflada lub szafa.
  • Wysoka temperatura - Urządzenia wytwarzające wysokie temperatury mogą negatywnie wpływać na świeżość i smak kawy. Najlepiej przechowywać kawę z dala od grzejników.
  • Intensywne zapachy: Kawa rewelacyjnie pochłania obce zapachy i jest często wykorzystywana jako sposób na wyeliminowanie nieprzyjemnych zapachów. Kawa przeznaczona do spożycia nie powinna zawierać produktów, które wytwarzają takie aromaty. Nikt nie chce pić kawy pachnącej cebulą lub czosnkiem.

Jak zapobiegać psuciu się kawy?

Proces starzenia nie zostanie spowolniony przez zwykłe przechowywanie kawy. Podczas zakupu kawy, a nawet podczas przygotowywania napoju, popełnianych jest wiele błędów. Zacznijmy od ustalenia, ile kawy spożywamy i czy kupowana ilość nie jest zbyt duża. Jeśli jesteśmy w stanie spożyć 500 g miesięcznie, to kupmy ilość, która nam wystarczy. Lepiej jest używać tylko świeżej kawy, a nie takiej, która od dłuższego czasu zalega w naszych szafkach.

Drugim błędem jest przepełnianie pojemnika na kawę ziarnistą w ekspresach lub młynkach. Pokrywki i zamknięcia tych pojemników nie zapobiegają parowaniu ziaren, więc nie należy ich pozostawiać w pojemniku zbyt długo. Lepiej jest regularnie wymieniać ziarna w pojemniku, niż zużywać cały pojemnik zwietrzałej, starej kawy.

Po zmieleniu kawa szybko traci swój smak. Po kilku dniach kawa traci świeżość i smak. To samo dotyczy kupowania kawy mielonej. Pomimo szczelnego zamknięcia, szybko traci ona swoją jakość. Najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie kawy w postaci ziaren i mielenie jej tuż przed przygotowaniem naparu.

Kawa przechowywana w lodówce

Temat przechowywania kawy w lodówce jest stary jak ludzkość. Trudno nie zgodzić się z obiema stronami tego sporu. Powinniśmy przyznać więcej racji tym, którzy są przeciwni przechowywaniu kawy w lodówce. Lodówka to miejsce, w którym kawa jest przechowywana wraz z innymi produktami spożywczymi o silnym zapachu. Wspomnieliśmy już, że kawa łatwo wchłania obce zapachy. Dotyczy to również "kawy z lodówki". Po wyjęciu kawy z lodówki jej temperatura wyrówna się z temperaturą otoczenia. Spowoduje to wchłonięcie jeszcze większej ilości obcych zapachów. Taka mieszanka raczej nie będzie dobrze smakować.

Autor

Redakcja portalu "Kawka-Herbatka".

- kawka-herbatka.pl