Redakcja portalu "Kawka-Herbatka".
- kawka-herbatka.pl
Na pyszny smak i aromat kawy wpływa wiele czynników. Na niektóre z tych czynników mamy mniejszy lub większy wpływ, na inne nie. Nie możemy kontrolować stopnia palenia czy obróbki kawy, ale możemy wpływać na jeden bardzo ważny aspekt, a mianowicie świeżość. Każda kawa ma swój okres przydatności do spożycia, ponieważ jest produktem spożywczym. Im świeższa kawa, tym silniejszy aromat i świeższy smak. Taka kawa jest lepsza. Możemy spowolnić proces psucia się kawy, ale nie możemy go zatrzymać. W tym artykule dowiesz się, jak przechowywać kawę, aby zachować jej świeżość.
Aby wiedzieć, jak skutecznie walczyć z tym problemem, musimy najpierw poznać jego przyczynę. Szybka utrata świeżości ulubionej kawy jest spowodowana wieloma czynnikami.Wilgoć: Kawa łatwo wchłania wilgoć. Przechowuj ją z dala od urządzeń takich jak kuchenka, które wytwarzają wilgoć.
Proces starzenia nie zostanie spowolniony przez zwykłe przechowywanie kawy. Podczas zakupu kawy, a nawet podczas przygotowywania napoju, popełnianych jest wiele błędów. Zacznijmy od ustalenia, ile kawy spożywamy i czy kupowana ilość nie jest zbyt duża. Jeśli jesteśmy w stanie spożyć 500 g miesięcznie, to kupmy ilość, która nam wystarczy. Lepiej jest używać tylko świeżej kawy, a nie takiej, która od dłuższego czasu zalega w naszych szafkach.
Drugim błędem jest przepełnianie pojemnika na kawę ziarnistą w ekspresach lub młynkach. Pokrywki i zamknięcia tych pojemników nie zapobiegają parowaniu ziaren, więc nie należy ich pozostawiać w pojemniku zbyt długo. Lepiej jest regularnie wymieniać ziarna w pojemniku, niż zużywać cały pojemnik zwietrzałej, starej kawy.
Po zmieleniu kawa szybko traci swój smak. Po kilku dniach kawa traci świeżość i smak. To samo dotyczy kupowania kawy mielonej. Pomimo szczelnego zamknięcia, szybko traci ona swoją jakość. Najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie kawy w postaci ziaren i mielenie jej tuż przed przygotowaniem naparu.
Temat przechowywania kawy w lodówce jest stary jak ludzkość. Trudno nie zgodzić się z obiema stronami tego sporu. Powinniśmy przyznać więcej racji tym, którzy są przeciwni przechowywaniu kawy w lodówce. Lodówka to miejsce, w którym kawa jest przechowywana wraz z innymi produktami spożywczymi o silnym zapachu. Wspomnieliśmy już, że kawa łatwo wchłania obce zapachy. Dotyczy to również "kawy z lodówki". Po wyjęciu kawy z lodówki jej temperatura wyrówna się z temperaturą otoczenia. Spowoduje to wchłonięcie jeszcze większej ilości obcych zapachów. Taka mieszanka raczej nie będzie dobrze smakować.
- kawka-herbatka.pl
Zapraszamy na stronę internetową kawka-herbatka.pl, gdzie znajdziesz obszerną gamę wiedzy na temat kawy, herbaty oraz sztuki przygotowywania tych naparów. Dowiesz się o różnych rodzajach kaw i herbat, technikach zaparzania, a także cennych poradach dotyczących baristyki. Odkryj z nami świat aromatycznych napojów i podnieś swój poziom wiedzy na temat kulinarnych rytuałów związanych z kawą i herbatą.