Drip coffee to świetny pomysł na kawę w domu.

Drip Hario V60 to japońskie urządzenie wykorzystujące metodę przelewową do parzenia kawy. W zestawie znajduje się ceramiczny, szklany, metalowy lub plastikowy dripper oraz łyżka do odmierzania zmielonej kawy. Papierowe filtry są również ważne dla procedury parzenia kawy i powinny być zakupione od tej samej firmy. Kawę przelewową parzy się za pomocą drippera i papierowego filtra. Potrzebna będzie również gorąca woda (nie wrząca!) oraz kubek lub inne naczynie, do którego należy wlać napar. Naczynie, do którego należy wlać napar.

Zasada parzenia w dripperze może wydawać się prosta, ale należy przestrzegać pewnych zasad, aby uniknąć błędów, które mogą doprowadzić do utraty jakości kawy. W dripperze zaleca się 5,5-6,5g kawy na 100ml wody. W naszym przypadku użyto 24 g kawy na 400 ml wody. Technikę zalewania najlepiej stosować w przypadku kaw specjalnych. My użyliśmy kawy Kenya Gondo od Butterworth and Son.

Papierowy filtr umieszczamy w dripperze i zalewamy go gorącą wodą. Dzięki temu filtr dobrze przylega do ścianek, a pory rozszerzają się, zmniejszając ryzyko zatkania.

Gdy dripper jest już gotowy, a filtr wsypany, możemy przystąpić do parzenia kawy. Zmiel ją. Ważne jest, aby przestrzegać tej zasady, gdy po raz pierwszy uczysz się korzystać z tej metody. Metody przelewowe, takie jak drip czy chemex, wymagają drobnego zmielenia kawy. Jeśli zmielisz ją zbyt grubo, woda będzie przepływać przez kawę zbyt szybko. Efektem będzie rozcieńczona, "płytka" kawa. Zbyt grubo zmielona kawa może zatykać papierowy filtr, powodując zatrzymanie przepływu wody. W przeciwnym razie proces parzenia zostanie przedłużony, co spowoduje nadmierne zaparzenie naparu, który będzie miał nieprzyjemne smaki, takie jak cierpkość.

Wsyp zmieloną kawę do drippera. Uważaj, aby nie rozsypać jej po bokach. Zamiast tego wsyp ją do samego dołu. Następnie sprawdź temperaturę wody. Może się okazać, że woda do drippera powinna mieć temperaturę od 85°C do 94°C. Jeśli wolisz, aby Twoja kawa miała więcej kwasowości i nut owocowych, możesz spróbować zaparzyć ją wodą o temperaturze 75-85°C. Po uzyskaniu odpowiedniej temperatury (w tym przypadku 88@C), dripper został umieszczony na wadze. Następnie starliśmy go i rozpoczęliśmy parzenie. Wlewamy tylko tyle wody, aby nawodnić kawę i czekamy 30-60 sekund, w zależności od świeżości. Nazywa się to wstępną infuzją. W tym czasie kawa wchłania wodę i uwalnia dwutlenek węgla. Otrzymujemy nasz pierwszy smak. Po tym czasie dodajemy więcej wody. Staramy się to robić w kulisty, spokojny sposób, aby uniknąć przepełnienia drippera wodą. Proces ten powinien trwać od 2,5 do 3 minut.

Gdy zauważymy, że strumień wody w naczyniu z kawą zaczyna falować, to znak, że czas wyjąć dripper i filtr. Mieszanie naparu zapewni, że każda kropla będzie jednolita. Następnie można przelać kawę do filiżanek. ? ?? ?

Kawy przelewowe mogą początkowo wydawać się delikatne, a nawet rozcieńczone, zwłaszcza gdy są jeszcze gorące. Najlepiej jest pozwolić kawie ostygnąć do temperatury 60°C, aby lepiej poznać jej smak. Będzie to bardziej widoczne, jeśli użyjesz kawy dobrej jakości, najlepiej jasno palonej i "single-origin" z segmentu specialty. Polecamy te kawy każdemu :- )

Autor

Redakcja portalu "Kawka-Herbatka".

- kawka-herbatka.pl